Była, jest i będzie…

Była, jest i będzie…

Dnia 10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Punktualnie o 11.11 wybrzmiały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w wykonaniu całej społeczności szkolnej. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Dzieci klas V-VIII wspólnie z nauczycielami przygotowały montaż słowno-muzyczny. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Nie zabrakło takich utworów, jak: „ Rota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały krzyż”, „Szara piechota” i innych. Specjalnie na tę uroczystość została przygotowana pieśń „Uwierz Polsko!”, w której partie wokalne zaśpiewał uczeń klasy piątej Filip Walczuk wspólnie z Panią Dyrektor Dorotą Gauze. Oprócz pieśni i wierszy, przypomniano najważniejsze daty i wydarzenia historyczne. Wszyscy tego dnia byli ubrani na galowo z dumą prezentując biało-czerwone kotyliony.

Na zakończenie akademii, głos zabrała Pani Dyrektor. Swoje piękne przemówienie zabarwione treścią historyczną rozpoczęła słowami: „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze!”. Przypomniała tym samym najważniejsze wydarzenia i postacie historyczne, skłaniając do zadumy i refleksji. Z troską w głosie poruszyła również temat obecnej sytuacji, która ma miejsce na wschodniej granicy.

Jesteśmy Polakami i jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tak pięknych lekcjach historii, gdyż „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” (Jan Paweł II).