Dzień Czytania Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena

John Ronald Reul Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki, zmarł 2 września 1973 r. w Wielkiej Brytanii. Brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej na Uniwersytecie Oxfordzkim.


Tolkien znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski. Spopularyzował literaturę fantasy. Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i skłonili do dalszej twórczości.
Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne, oryginalne dzieła. Ekranizacja powieści Tolkiena sprawiła, że stał się on znany i podziwiany na całym świecie.

Każdego roku 25 marca wspominamy twórczość Tolkiena. Uczniowie naszej Szkoły również dołączyli do grona osób czytających fragmenty jego dzieł. W akcji uczestniczyły dzieci z klas IV- VIII. Opiekunem była Pani Dorota Nowak.

Pamiętajmy, że czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija naszą wyobraźnię, poprawia pamięć. Jak widać płyną z niego same korzyści.

Zachęcamy do czytania! Nie tylko 25 marca; nie tylko Tolkiena.

A tak nasi uczniowie 25 marca uczcili pamięć o autorze.

2

Zdjęcie 1 z 8